Trapasy před kamerou aneb i mistr moderátor se někdy utne

Některá zaměstnání skýtají mnohá úskalí a přináší sebou velkou zodpovědnost. Nejinak je tomu i u těch, které pravidelně vídáme na našich televizních obrazovkách. Řeč je o moderátorech. I tito profesionálně vyškolení odborníci někdy nezvládnou situaci a jejich chybu následně sledují až miliony diváků. V přímých přenosech jsou mnohdy vystaveni stresovým situacím, čelí nečekaným otázkám a hlavně „jedou“ naživo, tudíž nemají možnost vystřihnutí nepovedených scén. Podívejte se na výběr těch nejsledovanějších, nejdiskutovanějších a nejvtipnějších videí, která spatřila světlo světa skrze živé televizní přenosy.

Foto: http://www.haberler.com/12-uluslararasi-izmir-film-festivali-3515771-haberi/

1. Bára Tachecí vs. Jan Kraus aneb Někteří lidé říkají

První kauzou je netypický rozhovor Báry Tachecí v pořadu Interview B.T. na stanici Z1 s Janem Krausem. Bára Tachecí vystudovala vysokou školu ekonomického zaměření a s prací v médiích má hojné zkušenosti. Mimo jiné šéfovala Radiožurnálu, ve kterém se ale setkala s pobouřenými reakcemi posluchačů. Byla odvolána a krátce nato byla kvůli zhroucení převezena do psychiatrické léčebny. Přes všechny neúspěchy se dostala na pozici moderátorky ve svém vlastním pořadu.

Ve videu se jedná o ukázku toho, jak může host naprosto v klidu dostat do varu a neklidu moderátorku, která by měla mít svoji show pod kontrolou. Moderátor by měl být nestranný a nezesměšňovat své hosty. V rozhovoru však jsou viditelné náznaky a snahy o jeho zesměšnění. Šlo pouze o přizpůsobení se vzniklé situaci, kterou do jisté míry Jan Kraus vyřčením své odpovědi, se kterou Tachecí nebyla spokojená, sám začal? Tachecí v tomto případě kladla nepříjemné otázky mířící proti Janu Krausovi, u kterých očekávala určité odpovědí, které následně chtěla použít proti svému hostovi. Kraus si nic nenechal líbit a palbou místy drzých odpovědí přešel do protiútoku, kterými Tachecí vyprovokoval. Ta však měla možnost jej zavčasu zastavit a rozhovor dále vést v neutrálním duchu. Nabízí se tedy otázka, zda Tachecí do rozhovoru s úmyslem zesměšnit hosta šla již předem? Při kladení otázek z předem připravené osnovy, kterou místy nestíhala číst, Jan Kraus vycítil její slabá místa a dostal ji do míst, kde ztratila kontrolu. Jeho nečekané chování by měla, jakožto profesionálka, zvládnout. Avšak nepodařilo se a moderování se jí vymklo z kontroly. Do příštího pořadu si už třeba pozve hosty, které nebude tak těžké ukočírovat.

2. Bára Tachecí v pořadu Dobré ráno – ostrý konflikt s moderátorem ČT v přímém přenosu

Druhé video je věnované dalšímu televiznímu výstupu Báry Tachecí, tentokrát z pozice hosta v pořadu Dobré ráno na ČT1. Sama Tachecí se tentokrát stala terčem nepříjemných otázek, na které odpovídala obdobným stylem, jakým se jí dostávalo odpovědí v předchozím videu. Chytala moderátora za slovo a neodpovídala na kladené otázky. Skákala do řeči a neustále se vracela k tématu, které moderátor chtěl dávno opustit. Moderátor vše profesionálně zvládl s grácií a elegancí a nenechal se rozhodit temperamentnějším chováním jednoho ze svých hostů. Tachecí se po uvedeném výstupu stala terčem posměchu a opovržení části publika, které dalo svůj názor prostřednictvím internetu najevo. Z videa plyne fakt, že se právě toto slovo z úst Tachecí stává nejčastěji vyřčeným, alespoň v této ukázce.

3. Nesmrtelná biomasa Kateřiny Jacques

„Co je to biomasa?“ směřoval otázku Jan Kraus ve svém pořadu Uvolněte se, prosím směrem na, v době natáčení videa, místopředsedkyni strany Zelených, Kateřiny Jacques. Mohl očekávat detailní a kvalifikovaný výklad problematiky, ale dostalo se mu jen odpovědi v podobě mlčení doprovázené nechápavým a zaskočeným výrazem.

„Čím si zatopím v kamnech na biomasu?“ pokračoval v otázkách Jan Kraus, „Mám kamna na biomasu, půlku zaplatím, půlku dostanu od Bursíka… co tam mám frknout dovnitř?“ Tentokrát trapné mlčení vystřídala šokující odpověď „Mrkev.“ Během natáčení se s pomocí Krause zamotala do vysvětlování významu tohoto slova, během kterého pobavila diváky svými bezduchými výrazy. Kraus jí několik minut trápil a vznikl z toho trapas, který se na internetu setkal s velkou sledovaností. Reakce diváků se nesou v duchu výsměchu její neznalosti. Svými odpověďmi si utrhla slušnou ostudu a zhruba tři dny nato v pořadu Partie proběhlo vysvětlení blackoutu. Opravdu se o něj jednalo, nebo to byla jen zástěrka a ve skutečnosti místopředsedkyně skutečně nevěděla, co vlastně její strana propagovala?

4. Radek John a neobjasnitelná úloha náměstka pro strategii a programové řízení

 „Čekejte od něj práci,“ dostalo se odpovědi moderátorovi na stanici ČT24 po vznesení dotazu, jaká bude funkce a úloha nově vzniklé funkce náměstka pro strategii a programové řízení. Radek John i po tom, co se moderátor označil za „naprosto nechápavého“ v domnění, že se mu dostane konkrétní odpovědi, nesdělil, co bude náměstek na ministerstvu vnitra dělat. „No uvidíte… Bude dělat strategie, to je všechno.“ Odpovědi ve studiu pobavily nejenom moderátora, ale i Johna samotného. Obecnost odpovědí se opět na internetu stala diskutovanou a na webu youtube se dokonce objevily názory, že se jedná o uměle vytvořenou pozici z důvodu dobrého finančního zajištění známého. Pozice byla 7. června 2011 skutečně zřízena a výsledky by dle slov Radka Johna měly být ohlášeny.

5. Živý telefonát do studia HydeParku

V průběhu pořadu HydePark na ČT1 se do studia dovolal divák Jaroslav kritizující poprsí moderátorky. Protože moderátorka dobře věděla, že se na obrazovce tento moment uchová, zachovala klidnou hlavu a z této nemilé situace s klidem vybruslila a celou situaci profesně ustála. Telefonáty ve studiu s přímým přenosem jsou občas nebezpečné, ale ukáží kvality a schopnost improvizace, kterou by měl každý moderátor zvládat.

6. Kariéra, která skončila během několika minut

V belgické talkshow Boomerang, ve které lidé mluvili o svých problémech, nastala situace trapná jak pro moderátora Erika Hartmana, tak pro pozvané hosty. Video z vážného pořadu zachycuje živý rozhovor mezi profesionálním a zkušeným moderátorem a mužem, kterému chirurgický tým omylem odstranil varlata. Jedná se o ukázkový případ selhání moderátora na plné čáře. Měl být proveden seriózní rozhovor s tímto mužem, ale už od začátku, kdy reportér uslyšel hlas postiženého, se potýkal s neudržitelným záchvatem smíchu a zažíval horké chvilky při každé jeho odpovědi. Na konci videa Erik sděluje, že po tomto fiasku byl propuštěn a nyní pracuje v rádiu jako DJ Boomerang. Po shlédnutí videa doporučuji pro úplnost přečíst dodatek na konci článku, ve kterém je důležitá informace, která celou situaci objasňuje.

7. Z Moravy do České republiky

„Na Moravě už neprší, déšť se přesunul do České republiky,“ řekl ve svém vstupu o počasí na Nově Tomáš Hauptvogel a udělal tak z Moravy samostatný stát. Video zveřejněné na internetu vzbudilo válku mezi dotčenými obyvateli Moravy a Čech. Moravané považují tento vstup za urážlivý, obyvatelé Čech jej přijali s nadšením a využili ho ke zveřejňování posměšných poznámek směrem k dotčeným.

8. Okno v přímém přenosu

Legendární vstup do zpravodajství ČT má za sebou i Zina Plchová. Reportérka se nebyla schopná vyjádřit a podat informace, přestože větu několikrát začala znova. 15 vteřin díky tomu překypuje množstvím informací.

9. Hádka matky s dcerou

I pošta pro sebe se zapsala do trapných momentů vysílaných v televizi, i když se v tomto případě nejedná o pochybení moderátorky. Mohla zasáhnout rázněji, ale to by diváky připravila o hádku matky s dcerou, kterou na internetu sledovalo více než milion lidí. Přímo před televizními kamerami a sálem plným diváků se spustila ostrá slovní přestřelka, která skončila záchvatem. Matce musel přijít na pomoc její syn. Její hlášky „Esterko, proč jsou lidi tak zlí?“, „Proklínám tě!“, „Jirko, dej mi nitrák!“, se nesmazatelně vryly do podvědomí diváků. Ani její dcera neodešla ze studia bez posměchu. Na čí stranu se přikláníte, vidíte v matce úžasnou mámu, nebo v jejich slovech cítíte jen faleš, se kterou hrála na city?

A co vy, znáte nějaké video, u kterého se díky neschopnosti moderátorů nebo neuvěřitelné shodě náhod pobavíte? Odsuzujete reportéry za jejich chyby, nebo zastáváte názor, že i mistr tesař se někdy utne?

*Ve skutečnosti se jednalo o předem připravenou scénku pro holandský pořad In De Gloria.

Napsat komentář