Doba singles – osamělé trápení nebo přehnaný luxus?

Patříte mezi  nezadané? Snažíte se najít partnera, ale neúspěšně? Dáváte si inzeráty, denně odpovídáte na desítky e-mailových zpráv, ale ne a ne někoho najít? Nejste sami! Pokud i vy spadáte do kategorie samotářů, tento článek je právě pro vás.

Foto: http://www.mspy.com/blog/5-reasons-to-be-single/

VE 25 LETECH NEVDANÁ = DIVNÁ?

V dnešní době není potupou přiznat, že nemáte partnera. Ne vždy tomu bylo stejně. V dřívějších dobách bylo zvykem, že se žena, nejčastěji ve věku okolo 20 let, provdala a měla děti. Na ty, které ještě ve 25 letech nebyly vdané, se pohlíželo skrz prsty a říkalo se, že je „divná“. Proč tomu tak bylo? Dříve tolik žen nestudovalo vysokou školu – nebylo to zapotřebí (a ani to nebylo dovolené), více se staraly o domácnost a o děti, jejich úlohou bylo stát u plotny a vařit, zatímco muž, živitel rodiny, obstarával živobytí. Sňatky byly častokrát domluveny mezi rodinami z majetkových důvodů a to občas i v dobách, kdy si budoucí manželé ještě hráli na písku. Ne vždy se tedy jednalo o svatbu z lásky. Postupem času, s přílivem emancipace, se role manželství mění. Na přelomu 19. a 20. století bylo něžnému pohlaví umožněno studovat vysokou školu a posunula se věková hranice uzavírání sňatků. Nyní, podle Českého statistického úřadu, tvoří ženy 57% z celkového počtu 370 000 studentů.

NOVÁ MÓDA?

Stávají se singles novým módním trendem? Jsou flexibilní, svobodní a mají řadu výhod. Nejenom, že můžou mít neomezený počet nápadníků a nepřipadat si přitom špatně (protože přece nikoho nepodvádějí), ale můžou jít kdykoliv kamkoliv s kýmkoliv, aniž by se jich někdo ptal, kam jdou. Můžou si s kamarády vyrazit na dovolenou a neohlížet se na plány partnera, na párty můžou nezávazně flirtovat, seznamovat se – a to vše bez pocitu provinění. Můžou přespávat u kamarádů, vyhnout se partnerským hádkám, mají více volného času a hlavně – netrápí se tím, zda je protějšek nepodvádí. Všechny tyto a i mnohé další výhody dnes lákají mladé lidí k nezadanosti. Chtějí si užít mládí, být nezávazní, dělat si, co chtějí. Status „nezadaná/nezadaný“ se dnes pomalu začíná považovat za výhodu. Jen málokdo z nás však takto dokáže žít.

Foto: http://bestuff.com/stuff/being-single

Svobodná matka živící dvě děti se stává stále častější realitou. Dnešní lidé nestojí o manželství na celý život, dámy se nechtějí vdávat a odepřít si tak přísun potenciálních nápadníků a pánové se nechtějí stát otci a zcela tak změnit svůj život. Volný vztah se stává symbolem dnešní doby. Mladí lidé nestojí o závazky a už vůbec nechtějí ukončit svoje mládí.

Přesto však existuje poměrně početná skupina lidí, kteří se statusu nezadaní chtějí nadobro zbavit. Proč je v dnešní době tak těžké najít partnera? Máme sociální sítě, internetové seznamky, minutová rande, chaty, diskotéky. Jsou problémem přehnané požadavky, nebo je důvod zcela jinde?

SNAZŠÍ ODHALENÍ NEVĚRY?

Sociální sítě, které by nás měly sbližovat, nás paradoxně spíše oddalují. I oddělují. O nevěře a promiskuitě se dnes začíná stále více mluvit. Opravdu se ale stáváme promiskuitnějšími a nevěře holdujeme více, než kdy dříve? Není tomu tak. Dříve se o tom pouze nemluvilo. A leckdy se na to ani nepřišlo. Když už se o případné nevěře žena-matka dozvěděla, nemohla si dovolit přijít o partnera a zůstat bez peněz, musela tedy něco skousnout. Rozvést se nebylo tak snadné jako dnes a nejednalo se o zcela běžnou věc, jako to vnímáme nyní. V dnešní počítačové době není těžké ověřit si, jestli váš partner včera večer byl opravdu u kamaráda, těžko mu uvěříte, že je nemocný, když ho uvidíte na fotografiích z místní diskotéky a budete více ostražití, pokud si vás nepřidá na Facebook jako svou přítelkyni. Ženy si mohou dovolit zůstat samy, neboť se zvládnou uživit a nemusí být na partnerech tak závislé.

Foto: http://ustazpenang.blogspot.cz/2011_10_01_archive.html

OSAMĚLÉ TRÁPENÍ NEBO PŘEHNANÝ LUXUS?

Dá se tedy považovat život nezadaných za přehnaný luxus? Nebo je to vše jen zástěrka pro neschopnost najít si životního partnera? Je to snad i vyššími nároky, které na druhé klademe, nebo je na vině zidealizovaná láska, kterou nám servírují americké komedie? 21letý student Pavel Kovač, který je dva roky nezadaný, říká: „Nemám kvůli nezadanosti pocity méněcennosti, jsem se sebou 100% spokojený, hledám partnerku jak v klubech, tak v nových partách a nemusí mít žádné specifické vlastnosti. Ženy ale více lákají muži, kteří jsou ve vůli jiné ženy, jsou pro ně atraktivnější více, než ti volní. Zažil jsem dost románků na to, abych věděl, co chci, a prioritou se pro mne stal stálý vztah, který mohu budovat a má pro mě nějakou cenu. Pod pojmem vztah si představuji ochotu, toleranci, vstřícnost a všeobecnou lásku – a to vše také od protějšku požaduji.“

Foto: http://vanessajohnsson.hubpages.com/

SEZNAMKA?

Podíváme-li se na inzeráty v seznamkách, u pánů převažují požadavky v podobě hubených blondýnek, ženy oproti tomu specifikují svoje hledání spíše k povahovým vlastnostem a charakteristickým rysům. Při vyhledávání můžete zaškrtnout požadovaný věk, váhu, výšku, barvu očí a mnohé další. Dostanete se tak přímo k těm, o které máte zájem. Proč to tedy i potom nevyjde? „Hledání v seznamkách se nikdy nevyrovná osobnímu hledání v reálném životě.“ říká nezadaný Kovač. Problémem seznamek je, že lidé si hrají na něco, co nejsou. Po internetu je přece tak snadné udělat ze sebe někoho jiného a vymyslet vtipnou odpověď, když na to máte času, kolik sami chcete. Není taky problém upravit si fotky pomocí grafických programů a ukázat se tak potenciálnímu protějšku právě z toho úhlu, ze kterého vám to sluší nejvíce. Ostatní vás ale vidí i z těch dalších. Všeobecným názorem na seznamky je i to, že normální člověk nemá problém najít si partnera a proto nemá potřebu přidávat se na seznamku. Tam jsou jen ubožáci a „ti divní“.

MINUTOVÉ RANDE?

Další možností najít vhodný protějšek je zajít na minutové rande. O co jde? 10 žen a 10 mužů se střídají u stolečků, u kterých mají (nejčastěji) tři minuty na to, aby zjistili, zda jim ten druhý přijde sympatický a zda mají zájem se s ním ještě jednou setkat. Výhody? Úspora času i peněz. Nevýhody? Rozhodnutí na základě tříminutové konverzace, v rámci které nemáte možnost zjistit o druhém nic konkrétnějšího, rozhodnutí je často založeno na vzhledu a na prvním dojmu. Ruku na srdce – kolik z vás může říct, že první dojem je vždy tím správným?

Foto: http://thebigwoo.hubpages.com/hub/Match-Dating-and-Speed-Dating-Tips

KURZ BALENÍ?

Pro extrémně nesmělé, plaché a nezkušené jsou tu kurzy balení, v rámci kterých si osvojí techniky, které jim zaručí ulovení téměř jakéhokoliv protějšku. Po naučeném flirtovacím seznámení, které jim může zprostředkovat rande s protějškem, který si vyhlédli, však už jsou zase sami sebou – bohužel často opakem těch, kteří protějšek sbalili. Ani kurzy balení nám tedy nepomáhají radikálním způsobem navýšit počet vztahů.

Foto: http://www.typoskritis.gr/index.aspx?aid=4236&cid=9

JSTE SINGLE – A VADÍ VÁM TO?

Student Pavel pokračuje v líčení své životní situace: „Po dvou letech bez nezaujetí opačného pohlaví jsem malinko deprimovaný, někdy má člověk pocit osamění, chce spřízněnou duši a poslouchat láskyplné vyznání.“ Odepírá nám tak snazší přístup ke zjištění partnerovy nevěry a schopnosti žít na vlastní pěst možnost mít šťastné partnerství, nebo máme oproti dřívějšku jen přehnané požadavky? Odpověď je jednoduchá – nevěra tu vždy byla, je a nadále i bude, chcete-li šťastný vztah na celý život, buďte občas velkorysí a ujasněte si priority. A hlavně – nevěřte tolik scénářům amerických komedií. A v neposlední řadě – nehledejte ideál, žádný takový neexistuje.

ZAJÍMAVOSTI

  • O generaci singles byl natočený stejnojmenný dokumentární film
  • Neexistují žádné důvěryhodné statistiky, které by udávaly procentní poměr mezi zadanými a nezadanými a které by tento vývoj v průběhu let sledovaly. Provádět takový výzkum by bylo značně obtížné, z tohoto důvodu existují pouze statistiky rozvodovosti.
  • Internetová agentura RobertNemec.com zjistila, že v roce 2009 zhruba 20% uživatelů Facebooku udávalo, že jsou nezadaní. Dá se ale předpokládat, že skutečný počet bude vyšší.
  • Existují agentury, které nezadaným zprostředkovávají možnost seznámení v podobě tzv. minutového rande, které můžeme znát z amerických filmů.
  • Pro nezadané nebo nesmělé jsou tu profesionální kurzy svádění a balení – a to jak pro muže, tak pro ženy. Rámec většiny z nich tvoří nejenom teoretický základ, ale i praxi. Můžete si vyzkoušet oslovování a zahajování komunikace, budete se zabývat konkrétními technikami, jak svádět ženu na různých místech, dozvíte se, jak se oblékat, jak si dávat pozor na nonverbální komunikaci, či jak nabýt sebevědomí.

Napsat komentář